reklama 
S rodiči se baví vietnamsky, se ségrou česky 7.12.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2857

Trutnov - Podle vzhledu i jména - Huynh Ngoc Thinh Vuong - byste určitě netipovali, že je to rodák z Trutnova. „A přitom jsem se narodil v bývalé poliklinice Na Struze,“ usmívá se vietnamský student z gymnázia, kterému ve škole říkají Tom. Jeho rodiče přijeli do České republiky ještě v dobách komunismu. „Mohli si vybrat i Německo, ale jeli rovnou do Trutnova,“ prozrazuje, jak se jeho rodina dostala do našeho města.

Na přechodě mi hned zastavují, líbí se slovenské basketbalistce 2.12.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 698

Trutnov - Ještě patří do generace, která o sobě může říct, že zažila Československo. I když jen necelých pět měsíců a ležela přitom v postýlce. Gabriela Nagyová se narodila v Košicích krátce před osamostatněním obou republik, a přestože to k nám neměla tak daleko, poprvé na další dobu se podívala za hranice až nyní při angažmá v Trutnově ve svých třiadvaceti.

U nás problémy neřešíme, tvrdí basketbalistka z Černé Hory 1.12.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 534

Trutnov - Basketbalistka Milica Milošev je jednou z letošních zahraničních akvizic Kary. Narodila se v srbském městě Vršac. S rodiči a o dva roky starším bratrem tam žila do tří let. Poté se rodiče rozvedli a s mamkou se přestěhovali do černohorského Nikšiće. Ve druhém největším městě země s 60 000 obyvateli začala od 13 let koketovat s basketem.

reklama 
reklama 
Do války nepůjdu kvůli mamce, vypravuje ukrajinský dělník 30.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 1668

Trutnov - Žije v paneláku na Zelence. No, žije. Ráno vstane, jede do práce, večer se vrátí, nají se a jde spát. A druhý den mu ten kolotoč začíná znovu. Tedy v případě, že zrovna není v Praze, Berouně, Jičíně nebo v nějakém jiném městě, kde ho práce zdrží na více dní. Oleksandr Lashchuk je pětadvacetiletý dělník z Ukrajiny, který přijel do naší republiky, jako mnozí před ním, za vidinou lepšího života a vydělat si peníze. „Už se mi stalo, že jsem měl i trojku za den,“ říká.

Do Holandska se nevrátím. Doma jsem tady, tvrdí de Geus 28.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2083

Trutnov - Když se řekne Láska na první pohled, představíme si vztah mezi lidmi. Může ale vzniknout i mezi člověkem a zemí. Důkazem je Nico de Geus, učitel z Holandska. Při první dovolené v Česku si naši zemi zamiloval natolik, že se rozhodl do ní natrvalo přesídlit. Navzdory pro něj nepřekonatelné jazykové bariéře. Patnáct let v Mladých Bukách úspěšně provozuje penzion.

Všichni se tady pořád zdraví, diví se americká basketbalistka 27.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 749

Trutnov - V pětadvaceti letech je v letošní cizinecké legii Kary nejzkušenější hráčkou, protože na rozdíl od svých čtyř zahraničních spoluhráček už i věděla, do čeho jde. Americká rozehrávačka z Rock Falls v Illinois, Jamie Russell, v Trutnově poprvé působila v sezoně 2013/2014. V loňské sezoně si vybrala basketbalovou pauzu a léčila si koleno, aby jí letos v létě klub povolal zpět ze zámoří.

Nezná Jaromíra Jágra a prožívá americký sen naruby, Emily Cady 27.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 577

Trutnov - Dvaadvacetiletá pivotka Emily Cady vyrostla v malém městečku Malcom v Nebrasce, kde žije asi 400 lidí. Má jednoho sourozence - starší sestru, která už vychovává dvě děti. Když se rozhodla, že půjde hrát basketbal do Evropy, rodina byla z jejího nápadu nadšená. „Moc se jim to líbilo, ale na druhou stranu byli nervózní, protože jsem ještě nikdy pořádně neopustila domov,“ prozrazuje 188 cm vysoká blondýnka, která na univerzitu chodila také v Nebrasce.

Tahá mi uši, když někdo říká vokno a sejra, říká slovenský lékař 26.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2376

Trutnov - Pochází ze Slovenska, ale medicínu, obor ortopedie, vystudoval v Hradci Králové. Potom společně s manželkou, rovněž Slovenkou, která je lékařkou – internistkou, zakotvili v trutnovské nemocnici. V podhorském městě žijí už pátým rokem a jsou zde spokojeni. „K Trutnovu mám velmi pozitivní vztah,“ potvrdil lékař Peter Dvorský (32).

Nikdo neví, kdy budou pomoc potřebovat i Evropané, říká Emran 25.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2181

Trutnov - Z restaurace Istanbul v Trutnově naproti okresnímu soudu se line vůně kebabu. Tuto masovou pochoutku pro hosty připravuje a z kovového trnu odřezává cizokrajně vyhlížející muž. Návštěvníci restaurace už ho dobře znají a říkají mu Abrahám. Čtyřicetiletý Turek Emran Gök je Kurd. Patří tedy k menšině, která nemá v oblastech, v nichž žije, na růžích ustláno.

V restauraci si vždycky dávám guláš, tvrdí basketbalistka ze Senegalu 24.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 650

Trutnov - Narodila se v severním Senegalu, v menším městě Louga. Vyrůstala ve velké rodině se třemi bratry a třemi sestrami, přičemž ona je přesně uprostřed. Čtyřiadvacetiletá basketbalistka Kary Trutnov, Aminata Fall, je v české lize teprve druhou africkou hráčkou v historii. Je ale zajímavé, že za posledních pět let se vrátila do svojí rodné země asi jen dvakrát. Studovala v zámoří.

reklama