reklama 

Kulturní ceny jsou ve správných rukou, převzali je sochařka Skavova a malíř Grus

12.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 442

/VIDEO/ Nejdříve obřadní síň Staré radnice na Krakonošově náměstí v Trutnově rozezněla pohodová hudba kapely MyBAND z trutnovské „zušky“ vedená baskytaristou Tomášem Katschnerem, aby se vzápětí přešlo k hlavnímu bodu programu, a to předání Kulturních cen města Trutnova. Tentokrát se jejich držiteli zcela zaslouženě stali dva umělci – sochařka Paulina Skavova a malíř, ilustrátor a tvůrce komiksů Jiří Grus.

Kulturní ceny jsou ve správných rukou, převzali je sochařka Skavova a malíř Grus

„V lásce a umění se nedá opisovat. Každý se musí vyjádřit po svém,“ řekl na úvod slovy slavného francouzského spisovatele Romaina Rollanda starosta města Ivan Adamec. Tento citát totiž pojednává o originalitě, autentičnosti a nápaditosti. Všechny tyto aspekty jsou zahrnuty měrou vrchovatou ve tvorbě obou oceněných trutnovských umělců.

Sochařka Skavova získala cenu za vytvoření plastik pro veřejný prostor nejen v Trutnově, za obnovu válečných pomníků a památníků i tvůrčí činnost v roli kurátorky Galerie Uffo. V té působí již devět let. Malíř Grus, jehož samostatnou výstavu Ateliér lze do 20. června vidět v městské galerii, za svébytnou malířskou a kreslířskou tvorbu, za komiksovou tvorbu pro dospělé, za knižní ilustrace a originální výtvarný styl reklamy festivalu Cirk-Uff.

Kulturní komise města letos vybírala se sedmi nominací a zastupitelstvu města doporučila ke schválení právě Skavovou a Gruse, což se také stalo. „Byla tím oceněna výjimečná generace trutnovských výtvarníků, kteří působí nejen v našem městě, ale jsou respektováni v celé republice i ve světě,“ uvedl starosta. Každý z obou oceněných kromě ceny dostal 10 tisíc korun.

„Zažívám trému větší než na vlastní svatbě. Děkuji za tuto úžasnou cenu, je to velká zodpovědnost, tak doufám, že nezklamu. Finanční dar spojený s cenou věnuji Nadaci Cesta talentu, kterou založila Eva Grund. Peníze jsou určené pro talentované děti, jimž to pomůže splnit jejich sny, aby mohly dělat práci, která je baví,“ prozradila po převzetí ceny sochařka, jejíž  díla lze vidět na mnoha místech Trutnova.

Například jde o sochu císaře Josefa II. na Krakonošově náměstí, dále postavu Rýbrcoula na kruhovém objezdu v Krkonošské ulici, draka v Dračí uličce, repliku památníku Tanec smrti v městském parku či Labyrint Jana Ámose Komenského na Růžovém paloučku v Žacléři. Její dílo je rozsáhlé a zejména v minulém roce byla velmi produktivní. Všechno je pro ni výzva, protože je neuvěřitelně pracovitá. „Jsem typ pracanta a úkoly mě baví,“ potvrzuje.

Není podle svých slov typem umělce, který chodí do ateliéru s tím, že dílo nakonec prodá. „Je to pro mě skličující představa. Já sochy nevytvářím proto, že je musím prodat a musím se tím živit. To prostě nejde. Proto jsem hledala nějaké příbuzné civilní povolání a našla jsem ho v Galerii Uffo, kde jsem kurátorkou,“ vysvětlila sochařka.

Nepochybným „majstrštykem“ brilantního malíře Gruse je komiksová kniha Drak nikdy nespí, kterou doplnil úžasnými ilustracemi. Na mezinárodním komiksovém festivalu Koma v Brně za ní získal prestižní cenu Muriel za nejlepší původní kresbu. Trutnovský umělec je rovněž autorem řady komiksů a také ilustrací ke knihám proslulých spisovatelů, kterými byli Bohumil Hrabal, Jaroslav Foglar, Vladislav Vančura, Jaroslav Hašek nebo Ladislav Fuks.

Grus také spolupracuje s žáky Základní umělecké školy Trutnov, které je rovněž absolventem. „Už od základní umělecké školy, kde mě vedla a ovlivnila paní učitelka Tmějová, jsem si kreslil hlavně pro sebe, a to trvá dodnes. Je to pozice samotáře uzavřeného ve svém ateliéru. Tvořím v takovém trojboji malba, ilustrace, komiks, a to je to, co mě zajímá: když se všechny tyto disciplíny doplňují a ovlivňují,“ sdělil Grus.

Ten sice vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ale vrátil se do rodného Trutnova. „Myslím, že Trutnov má v sobě jakousi pravěkost, která mi přijde tajemná a lze z ní dobře čerpat energii,“ prohlásil malíř, který se také rozhodl finanční dar věnovat tam, kde to podle jeho mínění má smysl. „Na „zušce“ jsem stále a jsem tam rád. Spolupráce s dětmi je pro mě vítanou novinkou. A právě finanční částku bych rád věnoval dětem ve třídách, které s výtvarným uměním teprve začínají,“ dodal malíř.  

DRŽITELÉ KULTURNÍ CENY MĚSTA TRUTNOVA

1991 -  ANTONÍN JUST
1992 -  CHOREA CORCONTICA
1993 -  MUSICA ANTIQUA
1994 -  DANA HOLÁ
1995 -  JAN HAAS
1996 -  KRAKONOŠKA
1997 -  JIŘÍ HAVEL, MILAN KOUT
1998 -  MILAN LIPOVSKÝ
1999 -  KLUB VOJENSKÉ HISTORIE
2000 -  MILOŠ TRÝZNA, STAR WEST
2001 -  MILOSLAV LHOTSKÝ
2002 -  KAREL HYBNER
2003 -  cena neudělena
2004 -  JIŘÍ JAHODA
2005 -  JAROSLAV HOFMAN
2006 -  VÁCLAV JIRÁSEK
2007 -  JOSEF VIK, JAROSLAV DVORSKÝ
2008 -  TOMÁŠ KATSCHNER
2009 -  VÁCLAV HAVEL
2010 -  cena neudělena
2011 -  VLADIMÍR WOLF, TEREZA KOMÁRKOVÁ
2012 -  OTTO ŠTEMBERKA
2013 -  ZDENĚK TRNKA
2014 -  BOHDAN HOLOMÍČEK
2015 -  CTIBOR KOŠŤÁL, STACHELBERG
2016 -  STANISLAV ŠIDLÁK
2017 -  ZDISLAVA HOLOMÍČKOVÁ
2018 -  PAULINA SKAVOVA, JIŘÍ GRUS

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama