reklama 

Muzeum ukazuje Sametovou revoluci na málo známých fotografiích

8.11.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1999

Kulaté výročí 30 let od listopadových událostí roku 1989 si připomíná Muzeum Podkrkonoší novou expozicí nazvanou Sametová revoluce v Trutnově. Převažují v ní dosud nezveřejněné, nebo málo známé snímky.

Muzeum ukazuje Sametovou revoluci na málo známých fotografiích

Ředitel muzea Vlastimil Málek ukazuje na velkoformátové fotografii na vlajku, která je rovněž coby trojrozměrný exponát součástí výstavy o Sametové revoluci.

Expozice mapuje trutnovské události od prvních listopadových demonstrací, až po odchod sovětských vojsk z našeho města v srpnu 1990. „Výstava nic neoslavuje, ani nehaní, pouze prostřednictvím dokumentů, fotografií a jednoho trojrozměrného exponátu, přibližuje dění před třiceti lety,“ vysvětlil ředitel muzea Vlastimil Málek.

Velká část fotografií je v muzeu vystavena poprvé. Lidé totiž zareagovali na výzvy muzea a přinesli desítky dobových záběrů. „V poslední době se nám tak povedlo získat například snímky z prvních revolučních dnů, tedy 20., 21. a 22. listopadu, kde ještě demonstrujících na náměstí bylo velmi málo. S následujícími dny se už ale počet demonstrantů zvětšoval a 23. už bylo tehdejší Gottwaldovo náměstí z větší části zaplněno,“ upozornil kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Snímky připomínají rovněž atmosféru první velké trutnovské demonstrace z 27. listopadu, kdy probíhala generální stávka. Nechybí ani záběry z manifestace na den lidských práv 10. prosince.

„Na fotografiích jsou vidět tehdejší řečníci na náměstí, například za Občanské fórum mluvil ředitel dvorské zoo Josef Vágner, dále profesor Vladimír Wolf a politický vězeň Stanislav Pitaš. Zazpíval začínající písničkář Josef Lábus. Podporu vyjádřili i televizní režisér Hynek Bočan, filmový historik Pavel Taussig a dramaturg Jiří Šašek,“ řekl Vašata.

Fotografie a dokumenty ukazují také snímky z vystoupení ministra vnitra Richarda Sachera 19. ledna 1990 a z legendární návštěvy prezidenta Václava Havla v Trutnově 27. ledna 1990, první svobodné volby, odchod sovětské armády z města a odvoz tanku, který stál dlouhá léta jako válečný památník před někdejším „okresem".

Expozici dominuje národní vlajka, kterou muzeu loni věnoval Petr Smutný, někdejší zaměstnanec Východočeských uhelných dolů. „Má specifickou žerď s červenobílými pruhy typickými pro geodetickou tyč pro vyměřování. Krakonoš na kašně ji měl v ruce na mnoha demonstracích, které se na náměstí odehrály, což je dobře patrné z vystavených fotografií,“ poukázal Málek.

Podle něj je to velmi vzácný exponát, označuje ji jako „druhou“ vlajku trutnovských demonstrací. „Ta první po několika dnech zmizela,“ dodal Vlastimil Málek.

Výstava je přístupná denně mimo pondělí. Potrvá do 26. ledna 2020.

BESEDA S PAMĚTNÍKY REVOLUCE
Ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin se bude v Muzeu Podkrkonoší vzpomínat na listopadové události roku 1989. Pavel Pokorný, Petr Dohnálek, Aleš Bouda, Vladimír Wolf a další pamětníci a přímí účastníci revolučních dnů budou vyprávět autentické zážitky ze Sametové revoluce. Mluvit se bude například o prvních demonstracích na trutnovském náměstí, generální stávce a jednání s tehdejším vedením komunistů. Účast na besedě přislíbila řada tehdejších protagonistů, například studentů, zakladatelů Občanského fóra, ale třeba i činovníků lidové strany.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama