reklama 

Lužická jezera, bruslařský ráj

14.8.2019  •  Napsali nám  • 
čtenost 2162

Hodně jsem o nich slyšel, dlouho jsem se k nim chystal a za chvíli jsem byl u nich. Lužická jezera, německy Lausitzer Seenland, jsou uměle založená jezera v dolech po dobývání hnědého uhlí nedaleko Berlína a jsou ideálním místem pro aktivní dovolenou - koupání, inline brusle, cyklistika, vodní sporty.

Lužická jezera, bruslařský ráj


Úterý

Moje cesta začala sbalením krosny, stanu, věcí na přežití a bruslí. Celkem jsem na zádech táhnul 24 kilo. Z Trutnova jsem jel do Prahy, kde na mě čekal žlutý autobus mířící do Drážďan. Řidič se sice divně díval na můj náklad, ale gumicukama jsem nešetřil a brusle držely na batohu pořádně.

Z Drážďan to byla hodina vlakem (třetím, dvakrát mi ujel) na nádraží do města Senftengeberger. Nádraží vypadalo příšerně a zpustle, ale to nebylo podstatné. Teď mě ještě čekala čtyřkilometrová cesta do kempu Familienpark Senftengeberger. Nejideálnější místo, protože padesát metrů od kempu byla u inline stezky pláž a parádní koupání po celém dni na cestě.


Středa

Než se naplno probudilo celé Braniborsko, už jsem měl na vařiči v moka konvičce hotovou kávu a přede mnou byl celý den na bruslích. Tato oblast je známá vysokým počtem stezek pro cyklisty a bruslaře, širokých tři metry, bez automobilů a je vhodná jak pro pokročilé bruslaře, výletníky, tak i pro rodiny s dětmi. Na mnoha místech se lze vykoupat a občerstvit.

Středeční trasa začínala v kempu a vedla jižně přes Niemtsch, Grosskoschen, Kleinkoschen do přístavu v Senftengebergeru. Moderní přístaviště se sociálním zázemím, pitnou vodou (doufám, že byla pitná), pár obchody a restauracemi. Poté průjezd městem k dalšímu jezeru, a to bylo bohužel místy po kočičích hlavách, ale pak jsem se napojil na asfaltovou stezku vedoucí k jezerům Grossräschener See a Sedlitzer See.

U těchto jezer bylo koupání zakázáno a podcenil jsem pitný režim. Na svoji cestu jsem zvolil asi nejteplejší den v roce (okolo 30 °C) a většina cesty vedla na sluníčku. Po desítkách kilometrů téměř bez vody jsem našel záchranu v kiosku a draze zaplatil za vodu. Osmička vody mě vyšla skoro na dvě stovky. Byl jsem zachráněn a bruslil dál.

Po čtyřech a půl hodinách bruslení jsem pokořil svůj rekord - 50 km na bruslích. Odměnou na cestě byla kovová rozhledna Rostiger Nagel (Rezatý hřebík) ve tvaru trojúhelníku, byla pěkně rozpálená s výhledem na široké okolí.

Prvních čtyřicet kilometrů bylo v pohodě, ale pak už se začala projevovat únava a přehřátí ze sluníčka. Další cesta vedla zpátky do přístaviště v Senftengebergeru. Cesta z přístaviště do kempu byla, nevím proč, vydlážděná ze zámkové dlažby, po které se špatně bruslilo, což byl asi jediný úsek, který mě zklamal. Nevadí, ty tři kilometry jsem objel 15 km cestou okolo jezera s dalším koupáním.

Největší zklamání přišlo při zjištění, že je jediná hospoda v kempu ten den zavřená.

První den na bruslích jsem strávil pět hodin a najezdil krásných 55 kilometrů.

Čtvrtek

Ranní plavání při východu slunce, připadal jsem si jako u moře. U stanu káva z Aeropressu a znovu na brusle. Tentokrát jsem vzal víc vody.

Po dlažbě jsem dojel do města, abych si ho i trochu prohlédl a vydal se na okruh okolo jezera Geierwalder See. Cesta byla prvotřídní, minimum lidí, krásný asfalt a ani už nebylo tak nesnesitelné horko. Bylo tu i víc zajimavostí - maják v přístavu u Geierwalder See, plovoucí apartmány na jezeře (noc kolem 200 euro) a další koupání v divokých vlnách na prázdné pláži. Pár kilometrů před cílem došla baterka i powerbance, takže záznam končí na 43 kilometrech, osm kilometrů před cílem.

Na oslavu 100 kilometrů na bruslích za dva dny začala bouřka a pořádná průtrž mračen, takže další den jsem jako cvok odjížděl s mokrým stanem.

Pořád mi vrtalo hlavou, proč platím za PET lahve o půl eura víc a u sousedů mají zálohované i PETky. Pokrokové…

Takže pokud rádi bruslíte, jezdíte na kole, určitě si udělejte výlet na Lužická jezera. Takové inline trasy u nás nenajdete a ten zážitek za to stojí.

A kam jezdíte aktivně odpočívat vy?

Lukáš Materna
www.sjackemnakafe.webnode.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama